Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.
Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.
Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.
Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.
Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.
Finn «din» øy
Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.
Reiseruter
Bestill din opplevelse
OscarBrygga – mat og overnatting
Hos OscarBrygga på Tonnes spiser du i en ombygd gammel fiskebrygge og bor i rorbuer eller rom rett ved havkanten. Her kan du nyte midnattssola eller solnedgangen fra balkongen til lyden av bølgeskvulp.
Petter Dass-museet i Alstahaug
Petter Dass-museet og Alstahaug er Nordland fylkes tusenårssted. På Alstahaugtunet finner du Alstahaug kirke og flere hundre år med arkitektur- og kulturhistorie. Området er rikt på kulturminner og er et populært turområde for både lokalbefolkning og turister.
Bergh-brygga og Gammelskolen i Leirfjord
Leirfjord museum holder til i den gamle Bergh-brygga på Leland. Besøk også den vakre Gammelskolen som var i drift til midten av 1950-tallet. Velkommen til en reise i tid!
Utforsk Brønnøysund med lydguide – en vandring gjennom 10 000 år
Brønnøysund er mer enn en vakker kystby – det er et levende historiebok, med spor etter mennesker, handel og havliv gjennom ti tusen år. Med denne audioguiden får du en personlig og fleksibel vandring gjennom byens mangfoldige fortid og nåtid, midt mellom 10 000 øyer, holmer og skjær.
Træna museum
På museet på Træna er steinalderkultur og arkeologiske funn fra naboøya Sanna i fokus. Funnene har blitt datert hele 9000 år tilbake i tid, og det er på grunn av disse funnene at Træna kan kalle seg «Norges eldste fiskevær».
Guidet tur til toppen av Trænstaven
Bli med Rana Spesialsport på en spennende tur til toppen av det ikoniske fjellet Trænstaven, ytterst i havgapet.
Arkitektur- og interiørperlen Skolo på Seløy
Seløys gamle skole er renovert med stor omtanke, senest omtalt i The Norwegian Review of Architecture. Her kan du overnatte, drikke kvalitetskaffe, spise pizza, finne utvalgte bøker og kunst i butikken – og nyte panoramautsikten til fjellkjeden De syv søstre.
Firmatur til Norsk Havbrukssenter
For grupper: Overnatting, lokaler, mat og drikke, aktiviteter.
Brønnøysund er en idyllisk og moderne småby på vakre Helgeland. Rett utenfor byen, ca 7 km fra sentrum, finner dere Norsk Havbrukssenter, et spennende visningsanlegg for fiskeoppdrett. Havbrukssenteret har også flotte rorbuer i sjøkanten samt restauranten SMAK som byr på, ja nettopp, smakfulle matopplevelser.
Stupbratt Klatreklubb – Klatrehall i Brønnøysund
Test klatreferdighetene, utfordre deg selv og hverandre og nå nye høyder i klatrehallen til Stupbratt Klatreklubb. Med over 60 ruter i alle vanskelighetsgrader, selvsikring, buldrevegg og kilter board har hallen noe for alle, uansett alder og erfaring.
Ski & Seil på Helgelandskysten
Bli med på et spennende 6-dagers ski- og seileventyr langs den fortryllende Helgelandskysten med Nordværs eksklusive vårutflukt. Fra mars til mai kan du være med på en fem-netters reise fra Nordværs idylliske base på Seløy, ombord på deres topp moderne katamaran.