Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.
Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.
Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.
Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.
Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.
Finn «din» øy
Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.
Reiseruter
Bestill din opplevelse
Klokkergården på Rødøy
Rett under den majestetiske Rødøyløva på Helgelandskysten ligger den herskapelige Klokkergården fra 1904. Her får du oppleve varme og gjestfrihet i nostalgisk miljø.
Kulturbadet i Sandnessjøen
Med basseng, kino, bibliotek og teater under samme tak, har Kulturbadet i Sandnessjøen aktiviteter for hele familien og enda noen til!
Møterom på Sjokoladebrygga
For grupper: Lokaler, mat og drikke
På Sjokoladebrygga på Dønna får dere møte- og konferanserom for 10 til 20 personer i fredelige omgivelser ved havet. Lokalprodusert kvalitetssjokolade og matservering er inkludert.
Det Romantiske Huset – Dobbeltrom på Herøy
Her får du romantisk atmosfære omgitt av naturen med utsikt mot Dønnamannen og vakker solnedgang. Velg deg din favorittsuite for en koselig overnatting omringet av vakker natur.
Møte og mat på 3 Kalver på Dønna
For grupper: Overnatting, lokaler, mat og drikke
Her får dere møte- og konferanserom i fredelige omgivelser og kortreist, lokalprodusert mat fra 3 Kalvers autentiske gårdsrestaurant. Og all Dønnas vakre natur er klar for å nytes når det måtte passe.
Fotballgolf på Tømmervika Opplevelsessenter
På Tømmervika Opplevelsessenter kan hele familien og vennegjengen utfordre hverandre i fotballgolf – en sosial og morsom aktivitet som kombinerer det beste fra fotball og minigolf.
Sjøhuset Dønna, overnattinger ved havet på Dønna
Stort sjøhus, fin rorbu og koselig hytte i vakre omgivelser mellom hav og hei nord på Dønna.
Utleie av kajakk og sykkel i Herøy og Sandnessjøen
Herøy er et fabelaktig sted for kajakkpadling, med sine holmer, skjær og vakre strandlinjer. Enten du ønsker å oppleve øya fra land eller vann, har Herøy Kajakk & Sykkel det du trenger. Her kan du leie kajakker, el-sykler og SUP-brett, eller du kan utforske Herøy med kjente og erfarne kajakkpadlere med en guidet padletur.
Fridykking og snorkling i Træna – opplev livet under vann
Bli med ned under vannflaten til Trænas fantastiske undersjøiske verden. Blant krystallklart sjøvann, tareskoger og sandbunner oppdager dere et eventyrlig dyreliv med fiskestimer i tareskogen, kamskjell og flyndrer på sandbunnene og mye mer. Enten du vil fridykke, snorkle eller padle mellom øyene, finner du utstyret og opplevelsene på Kranberget på Husøy.
Padleheimen – Kurs og guidede turer i vakre Støttvær
Bli med på guidede turer og kajakkurs i den fantastiske øygruppen Støttvær. Nyt fuglelivet og den fantastiske naturen i rolig vann, eller test deg selv i tøffere sjø på yttersiden av øyene.
