Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.
Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.
Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.
Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.
Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.
Finn «din» øy
Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.
Reiseruter
Bestill din opplevelse
Skogmo Familiecamping – overnatting i naturskjønne omgivelser
Skogmo Familiecamping ligger idyllisk til i rolige og landlige omgivelser, 12 km sør for Brønnøysund. Her får du og dine en familievennlig atmosfære tilbaketrukket fra byen, hvor barna kan leke fritt.
Augustbryggo – overnatting på Seløy
Om du kommer til Seløy på Herøy med padletak, sykkeltråkk, bilveien eller sjøveien ønsker Augustbryggo deg velkommen.
Grannen Lodge – et moderne fristed ved Bindalsfjorden
Ved den stille Bindalsfjorden, omkranset av fjell og hav, ligger et moderne feriehus som byr på både ro og rå natur. Her bor du komfortabelt med panoramautsikt til kystlandskapet – og med direkte tilgang til sjøen rett utenfor døra.
Opplev Meløy fra Ørnes Hotell
Ørnes Hotell tilbyr komfortabel overnatting midt i det vakre kystlandskapet på Helgeland. Med nærhet til både natur og opplevelser er vi et perfekt utgangspunkt for din reise.
Padleparadiset Støtt
Fra Støtt kan du padle i den vakre og skjermede skjærgården i Støttvær, eller leke deg med surfing i bølger og brott i den åpne kysten rett utenfor. Bli med på kurs, dra på guidet tur eller lei egen kajakk.
Whiskykatedralen på Myken
Bli med på Whiskysmaking med historiefortelling på en guidet tur gjennom Mykens egen Whiskykatedral.
Bo med utsikt til fantastiske Svartisen
Nyt en eventyrlig ferie på Engen Gård i flotte omgivelser med utsikt til Engenbreen i Meløy. Stedet passer godt for både par, familier eller en vennegjeng som vil bruke tid sammen.
Myken Handel – møteplass og butikk ved kaikanten
På øya Myken, ytterst i havgapet, finner du en liten butikk med stor betydning. Myken Handel er mer enn en dagligvare – det er et naturlig samlingspunkt for fastboende og tilreisende, bare et steinkast fra hurtigbåt kaia.
Gårdsidyll på Dønna
3 Kalver ligger på den store øya Dønna på Helgelandskysten, og er et perfekt mål for deg som vil bo og spise i idylliske, rolige omgivelser, samtidig som du har det beste kystnaturen rundt Dønna kan by på for dine føtter.
Brevandring på Svartisen med Explore Svartisen
Bli med på en eventyrlig brevandring på bretunga Engabreen i Svartisen i Meløy.
