Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.

Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.

Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.

Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.

Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.

Finn «din» øy

Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.

Reiseruter

Bestill din opplevelse

Sandnessjøen Camping – overnatting ved De Syv Søstre

Her får du overnatting i naturen ved sjøen med utsikt til fjellkjeden de Syv Søstre kun 3 km unna oppstigningen til den sørligste toppen Breitinden.

Fiskebruket – matopplevelse på Myken

Ytterst i havgapet på Myken finner du restauranten Fiskebruket. Her får du middag basert på råvarer fra havet, lokal fauna og bønder i nærområdet. Stian Floer og Tuva Sætnøe er klare for å gi deg smaksopplevelser i verdensklasse.

Husvær – Padlernes paradis

Et ubeskrivelig øyrike midt i verdens vakreste kyst. Her finner du stille sund, kritthvite strender og panoramautsikt mot De Syv Søstre. Perfekt for både nybegynnere og erfarne padlere.

Lokalmat på Sømna

Butikken til Sømna Kro og Gjestegård er fylt opp ost og honning, lakris og krydder, ketchup, dressing og mye mer fra lokale matprodusenter.

Vega Havhotell – hotellet midt i Verdensarven

På Vega Havhotell vil du merke at det viktigste for vertskapet et at du som gjest kjenner på den gode atmosfæren! At du senker skuldrene, finner roen og nyter gode matopplevelser, naturen og lyset.

Aloha Cafe på Træna

Aloha Cafe ligger sentralt på Høusøy i Træna, og har lunsjmat, kaffe, salater og ikke minst Træna-Hawaiiburgere, oppkalt og inspirert av den spesielle forbindelsen mellom to øysamfunn på hver sin ende av verden.

Øl, mat og møter på Nordgården Pub og Spiseri

For grupper: Lokaler, mat og drikke.
Lokal stolthet og ekte smaksopplevelser møtes på Nordgården Pub og Spiseri. Her får dere romslige møte- og selskapslokaler i en varm atmosfære, øl brygget på eget malt fra Sømna og god mat fra lokale råvarer.

Brevandring på Svartisen med Meløy Adventure

Bli med på guidet bretur på Engabreen i Meløy. Erfarne guider fra Meløy Adventure sørger for en trygg og rå opplevelse på blåisen.

Træna Arctic Fishing

Ytterst i havgapet i det koselige fiskeværet Selvær i Træna, kan du overnatte i topp moderne bryggleiligheter og oppleve den vakre Helgelandskysten. Lange lyse sommernetter, godt fiske, tusenvis av holmer og skjær og et rikt fugleliv er noe av det som møter deg.

HTS Mosjøen AS – Charterturer

HTS Mosjøen AS tilbyr komfortable busser og erfarne sjåfører. De holder til i Mosjøen, i Vefsn kommune, men kjører i hele Nordland fylke.

Utforsk mer