Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.

Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.

Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.

Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.

Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.

Finn «din» øy

Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.

Reiseruter

Bestill din opplevelse

Lovund Hotell – overnatting og mat

Lovund er en av de mest spennende øyene på Helgelandskysten. Her får du oppleve et unikt øysamfunn i vekst, samtidig som du har kort vei til naturen, fjellet, fjæra og fuglelivet. På vakre Lovund Hotell kan du oppleve øya, og sove og spise godt, med en utsikt mange bare kan drømme om.

Utleie av kajakk og sykkel i Herøy og Sandnessjøen

Herøy er et fabelaktig sted for kajakkpadling, med sine holmer, skjær og vakre strandlinjer. Enten du ønsker å oppleve øya fra land eller vann, har Herøy Kajakk & Sykkel det du trenger. Her kan du leie kajakker, el-sykler og SUP-brett, eller du kan utforske Herøy med kjente og erfarne kajakkpadlere med en guidet padletur.

Guidet øyhopping med sykkel til Dønna og Herøy

Bli med på en nydelig, guidet sykkeltur fra Sandnessjøen ut til de vakre øyene i Dønna og Herøy, med stopp på koselige kaféer og spennende butikker.

Myken Seng og Suppe

Myken, et lite fiskevær i Rødøy kommune på Helgeland, ligger midt i et eventyrrike. Øya har ingen biltrafikk og kun 800 meter vei, men her får du oppleve midnattssola, havet og naturen på sitt beste.

Overnatting mellom himmel og hav på Myken Fyr

I 1918 satte de opp et fyr på fiskeværet Myken, ytterst ute mot storhavet. Voktet og stelt av en fyrvokter, hans kone, deres fem barn og en ku. I 1975 ble fyret automatisert, og i 2018 ble det pusset opp av Eventyrlig Oppussing. Nå kan dere bo der, og oppleve den helt spesielle stemningen man kan få på sin egen, lille øy på Helgelandskysten.

Herøy Brygge – grupper og firma

For grupper: Overnatting, lokaler, mat og drikke
På Herøy Brygge kan du samle opp til 16 personer til møter, middag og firma- eller gruppetur til de vakre områdene i Herøy og Dønna.

Bergh-brygga og Gammelskolen i Leirfjord

Leirfjord museum holder til i den gamle Bergh-brygga på Leland. Besøk også den vakre Gammelskolen som var i drift til midten av 1950-tallet. Velkommen til en reise i tid!

Dønnes Gård – overnatting i historiske omgivelser

Nyt herskapelig overnatting i autentiske værelser fra 1800-tallet med kulturarven bokstavelig talt i veggene. Hør om godsets historie på omvisning i middelalderkirken og tilhørende gravkammer ved gårdstunet. Her får du servert tradisjonsrike retter laget av kortreiste råvarer.

Torgarhaugen Gjestehus

Torgarhaugen ligger vakkert til ved foten av det mytiske fjellet Torghatten. Her ønsker vertskapet deg velkommen til – tid for rom- rom for tid. Med sine lyse fine lokaler hvor sola slipper inn fra alle himmelretninger, kan du virkelig senke skuldrene og bare nyte. Tiden, fargene, lydene og omgivelsene, og gjerne med en god kopp kaffe og en hjemmebakt kake.

Padleheimen – Kurs og guidede turer i vakre Støttvær

Bli med på guidede turer og kajakkurs i den fantastiske øygruppen Støttvær. Nyt fuglelivet og den fantastiske naturen i rolig vann, eller test deg selv i tøffere sjø på yttersiden av øyene.

Utforsk mer