Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.
Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.
Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.
Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.
Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.
Finn «din» øy
Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga
Reiseruter
Bestill din opplevelse

House by the Sea – unik overnatting på Træna
Med en flott utsikt fra innovativ arkitektur, i svært naturskjønne omgivelser, er de tre spesielle hyttene til House by the Sea perfekte for deg som vil kombinere naturopplevelser med unik overnatting.

Velfjord bygdemuseum
Brønnøy og Velfjord har en lang historie med bonde-, fiske- og sørsamisk kultur. Ved Velfjord bygdemuseum kan du oppleve de ulike kulturene i det gamle Samvirkelaget, og på Minnetun har museet en sørsamisk kåte, derhvie-gåetie.

Bo med utsikt til fantastiske Svartisen
Nyt en eventyrlig ferie på Engen Gård i flotte omgivelser med utsikt til Engenbreen i Meløy. Stedet passer godt for både par, familier eller en vennegjeng som vil bruke tid sammen.

Møterom på Sjokoladebrygga
For grupper: Lokaler, mat og drikke
På Sjokoladebrygga på Dønna får dere møte- og konferanserom for 10 til 20 personer i fredelige omgivelser ved havet. Lokalprodusert kvalitetssjokolade og matservering er inkludert.

Træna Rorbuferie
Hos Træna Rorbuferie overnatter du i rorbu eller sjøhus ved vannkanten med en fantastisk utsikt. I det lille øysamfunnet på Husøy i Træna kommer du tett på lokalbefolkningen.

Dønnesfjellstua – Fjelltoppservering på Helgelandskysten
Opplev 360 graders eventyrlig utsikt til Helgelandskysten med fjelltoppservering av lokalproduserte råvarer.

Torgarhaugen Gjestehus
Torgarhaugen ligger vakkert til ved foten av det mytiske fjellet Torghatten. Her ønsker vertskapet deg velkommen til – tid for rom- rom for tid. Med sine lyse fine lokaler hvor sola slipper inn fra alle himmelretninger, kan du virkelig senke skuldrene og bare nyte. Tiden, fargene, lydene og omgivelsene, og gjerne med en god kopp kaffe og en hjemmebakt kake.

Hytta på Øksningsøya – Koselig feriested i Bindalsfjorden
Bo stille og fredelig i privat hytte på Øksningsøya, kort båttur fra Terråk.

Helgeland Transportservice – Opplev hele Helgeland med oss
Helgeland Transportservice kan skreddersy opplevelser for dere fra ankomst på flyplass til avreise. De tilbyr en rekke transporttjenester og opplevelser på hele Helgeland fra innland og kyst til fjell og hav.

Helgelandsidyll – Rangsundøya
Like nord for Polarsirkelen ligger Helgelandsidyll på Rangsundøya i Rødøy. Her kan du overnatte i en koselig leilighet, bo i glampingtelt eller i den lille unike hytta «Ørnedomen» og nyte en majestetisk utsikt over Helgelandskysten. Lei båt, kajakk eller SUP og nyt dagene på vannet eller i fjellene på øya, og nyt kveldene i badstua. Her kan du finne stillheten og roen, uten mange andre turister.