Øyhopping på Helgelandskysten er noe vi mener alle burde unne seg i alle fall én gang i livet. Du kan dra med sykkel, kajakk eller hurtigbåt. Eller ta med sykkelen på hurtigbåten, og leie kajakk der du er.
Øyhopping med sykkel eller kajakk er et kjempefint og miljøvennlig alternativ til bilferien. Du kommer tettere på naturen, lokalsamfunnene og det vakre kystlandskapet. Øyene på Helgelandskysten er fine å utforske med sykkel, og med kajakk får du sett enda mer av skjærgården som omgir mange av dem.
Men med mindre du reiser med egen båt, eller padler alle strekningene i kajakken, må du innom hurtigbåtene og ferjene når du skal dra fra øy til øy. Med Travel Pass Nordland kan du hoppe av og på så mye du vil i en uke, uten ekstra kostnad.
Brønnøysund, Sandnessjøen og Bodø har alle hurtigbåtforbindelse til øyene på Helgelandskysten, og er fine utgangspunkt for deg som kommer til Helgeland med fly.
Hvis du kommer med tog kan du hoppe av i Mosjøen eller Mo i Rana, og ta buss ut til Brønnøysund, Sandnessjøen eller Nesna, og starte øyhoppingen derifra.
Finn «din» øy
Kanskje handler det mer om hvor, enn hvordan? I så fall er det bare å velge seg en av de mange flotte øyene på Helgelandskysten. Som de store øyene Vega og Dønna, hvor du kan sykle i timevis, gå i fjellene og padle i skjærgården. Eller besøk de mindre, fasinerende og værbitte øyene Myken og Træna. Nyt rolige dager med god mat på Lovund og Støtt, Rødøya eller Bolga.
Reiseruter
Bestill din opplevelse
Ravnfloget Basecamp Vega
For grupper: Overnatting, lokaler, mat og drikke, aktiviteter.
Skap deres egen uforglemmelige opplevelse i havgapet utenfor verdensarvøya Vega på Helgeland. Her overnatter dere i spesialbygde småhus, får mestringsfølelse i Ravnfloget Via Ferrata, går til toppen av Vegatrappa for å oppleve fantastisk utsikt eller utforsker øya på sykkel eller i kajakk. Dagen avsluttes gjerne med gode matopplevelser i Ravnen Pub og Spiseri.
Guidet tur til toppen av Trænstaven
Bli med Rana Spesialsport på en spennende tur til toppen av det ikoniske fjellet Trænstaven, ytterst i havgapet.
Kajakk rundt Sandnessjøen og Herøy – kurs og guidede turer
Opplev storslått natur og levende kystkultur med Tømmervika Opplevelsessenter rundt Sandnessjøen, Tjøtta og Offersøya. Her kan du bli med på familievennlige dagsturer og spennende langturer i Herøy og Vegaøyan, og runde av med en gøyal runde fotballgolf.
Lurøy Rorbuer
Nyt lange, fine sommerdager eller en vakker vintertur på Onøy og Lurøy. Opplev øylivet, kystkulturen og øyas fine turområder. Dra på turer i kajakk i den skjermede skjærgården, besøk naboøyer som Lovund, Træna, og Hestmannøy. Og rund av dagen med kveldssol på bryggekanten og eller en rolig stund i den fine badstua.
Brygga på Dønna – Overnatting i idyllisk natur
Ønsker du å slappe av, glemme hverdagsstresset og være tett på naturopplevelsene så er kanskje overnatting på Dønna i Idylliske omgivelser på byggekanten som skapt for deg?
Bitteliten gård, kjempestor opplevelse
Senk pulsen og finn roen i møte med de koselige dyrene på Bitteliten Gård, på Handnesøya utenfor Nesna.
Klokkergården på Rødøy
Rett under den majestetiske Rødøyløva på Helgelandskysten ligger den herskapelige Klokkergården fra 1904. Her får du oppleve varme og gjestfrihet i nostalgisk miljø.
Ytri Island Retreat – mer enn et hotell
Ytri Island Retreat i Træna er et eksklusivt landskapshotell med 38 rom og suiter, bar, sjømatrestaurant, møterom, saunaer, utendørs velværeavdeling, båthus, gjestehavn og sandstrand.
Petter Dass-museet i Alstahaug
Petter Dass-museet og Alstahaug er Nordland fylkes tusenårssted. På Alstahaugtunet finner du Alstahaug kirke og flere hundre år med arkitektur- og kulturhistorie. Området er rikt på kulturminner og er et populært turområde for både lokalbefolkning og turister.
Torgarhaugen Gjestehus
Torgarhaugen ligger vakkert til ved foten av det mytiske fjellet Torghatten. Her ønsker vertskapet deg velkommen til – tid for rom- rom for tid. Med sine lyse fine lokaler hvor sola slipper inn fra alle himmelretninger, kan du virkelig senke skuldrene og bare nyte. Tiden, fargene, lydene og omgivelsene, og gjerne med en god kopp kaffe og en hjemmebakt kake.